search

Poslanec Kaňkovský navrhuje sněmovně jednat o závažných otázkách pronásledování disidentů, věřících a etnik v Číně

epoch_logo.png

vloženo: 9.7.2021, 09.10

Už koncem listopadu 2019 žádalo pět poslaneckých klubů o projednání závažných aktuálních případů pronásledování disidentů a náboženských či etnických menšin v Číně na jednání pléna Poslanecké sněmovny. Jednání dosud neproběhlo. Poslanec VítKaňkovský (KDU-ČSL) navrhuje téma opět otevřít.

Jednat se má mimo jiné o výsledcích mezinárodního soudního tribunálu v Londýně, který potvrdil existenci masového zneužívání politických vězňů v ČLR k orgánovým transplantacím.

První pokus dostat toto téma na jednání sněmovny v listopadu 2020 zablokovaly strany ANO a ČSSD. Poté, co uspořádala opozice tiskovou konferenci , kterou podpořila řada českých osobností, návrh sněmovnou prošel, ale nebyl pevně zařazen na jednání.

Snahy opozice i aktivistů za lidská práva v Číně přerušila pandemie koronaviru, a tak se k tématu poslanci vrátili až 8. června 2021, kdy Petiční výbor Poslanecké sněmovny uspořádal veřejné slyšení k petici požadující „ukončení genocidy“ lidí, kteří se v Číně věnují meditační praxi Falun Gong. Podle petentů podepsalo petici od roku 2000 do současnosti více než 140 tisíc občanů ČR.

Na slyšení vystoupilo několik expertů na Čínu a zástupců nevládních organizací. Zprostředkovaně podávaly svá svědectví také oběti násilných represí komunistické strany v Číně.

Po skončení slyšení schválil petiční výbor rezoluci , kterou odsoudil násilné represe čínského režimu a vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby „vyjádřila nesouhlas s pronásledováním Falun Gongu anebo vyjádřila morální podporu lidem, kteří jsou v Číně pronásledováni, mučeni a zabíjeni pro své orgány jen proto, že se věnují meditační praxi Falun Gong“.

Dr. Kaňkovský společně s dalšími poslanci nyní navrhuje spojit vyjádření petičního výboru s předchozí iniciativou opozice, která navazovala na rezoluci českého Senátu vydanou směrem k čínskému režimu 20. března 2019.

Vážení čtenáři, naší prací vyplňujeme mezery na českém trhu s informacemi. Sledujeme události v Číně i v USA z nezávislého úhlu. Podporujeme tradiční kulturu a vzestup morálních hodnot. Podpořte naši činnost darem , podpoříte tak naše zpravodajství. Děkuji Vám,
Milan Kajínek, šéfredaktor Epoch Times ČR.

Český Senát vyjádřil podporu duchovnímu hnutí Falun Gong, křesťanům, Ujgurům a Tibeťanům a znepokojení nad jejich pronásledováním čínským režimem. V rezoluci dále apeloval na českou vládu, aby čínský režim vyzvala k zastavení pronásledování těchto lidí, propuštění vězňů svědomí a k dodržování a ratifikování mezinárodního paktu o lidských právech.

Co k tomu říkají poslanci

„Navrhl jsem projednání usnesení k porušování lidských práv v Číně ve dvou termínech, ani jeden neprošel, ale podpora byla cca 60 poslanců, což není špatné,“ napsal dr. Kaňkovský deníku The Epoch Times v e-mailovém rozhovoru ze 7. července 2021. „Znovu navrhnu s širším komentářem tento bod příští úterý, dnes jsem kvůli omezeným časovým možnostem musel být hodně krátký.“

Kaňkovský chce společně s Piráty využít usnesení petičního výboru a získat k projednání tématu podporu v různých politických klubech.
V rozhovoru s Epoch Times z prosince 2019 uvedl Kaňkovský, že zneužívání politických vězňů a vězňů svědomí v Číně jako nedobrovolných dárců orgánů je zcela reálnou a doloženou skutečností. „Chápu lidi, kteří tomu nevěří, ale skutečně se to děje,“ říká dr. Kaňkovský.

Tato praxe fyzické likvidace „nepohodlných“ skupin probíhá podle vyšetřovacích zpráv v masovém měřítku od roku 2 000. Od té doby proběhlo v Číně více než 500 tisíc transplantací za použití orgánů z neznámých, respektive čínskými nemocnicemi nezveřejněných zdrojů.
Místopředsedkyně Pirátské strany, Olga Richterová, je jednou z navrhovatelů novely transplantačního zákona , která měla dostat pod větší kontrolu transplantační turistiku do Číny. Novela nakonec neprošla, protože čeští transplantační experti uvádějí, že transplantační turistika z ČR do Číny je nulová.

Piráti však dále usilují o projednání tématu na plénu sněmovny. „Budeme-li teď mlčet o tom, co tato obrovská země podniká se svými menšinami, tak se potom nebudeme moci divit, až se podobné praktiky začnou šířit do dalších zemí světa,“ řekla Richterová v rozhovoru s Epoch Times v prosinci 2019.

Situaci komentovali také další zástupci KDU-ČSL, Pirátů, STAN a TOP 09. Více zde

Reakce EU, USA a OSN

Žena drží fotografii muže zabitého při pronásledování Falun Gongu čínským režimem během protestní akce ve Washingtonu, USA, 17. července 2014. (Larry Dye /The Epoch Times)

O případech zneužívání politických vězňů v Číně ke komerčním transplantacím v minulosti jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016 . Oba vrcholné orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu , Ujgurů, křesťanů a Tibeťanů jsou „důvěryhodné“.

Na základě činnosti lidskoprávních aktivistů po celém světě obdržel komisař OSN pro lidská práva ve dvou vlnách celkem 3 miliony podpisů pod mezinárodní petiční kampaň za vyšetřování obvinění čínských nemocnic a transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí. OSN však na výzvy nereagovala, což experti přičítají tlaku ze strany čínského režimu, neboť Čína je součástí Rady OSN.

Již 21. listopadu 2008 vyzvala OSN čínskou vládu, aby provedla nezávislé vyšetřování tvrzení, že byli někteří praktikující Falun Gongu mučeni a že jim byly násilně odebrány tělesné orgány, anebo aby pověřila vyšetřováním třetí stranu. Čínský režim dodnes šetření nerealizoval.

Zdroj: EPOCHtimes.cz | 8.7.2021 | Autor: Milan Kajínek