search

Zdravotnictví na Vysočině po pandemii COVID-19

nemocnice_operacni_sal.jpg

vloženo: 3.11.2022, 08.46

Dva dlouhé roky sužovala naši společnost pandemie COVID-19. O tom, že měla nevídané dopady na naši ekonomiku, není pochyb. Mnohem větší škody však napáchala v oblasti lidských vztahů, vzdělání našich dětí a v neposlední řadě ve zdravotnictví.

Dva roky jsme museli odkládat většinu plánovaných operací a jiných výkonů, pozastavily se také preventivní prohlídky. Bohudíky od jara se postupně i v nemocnicích na Vysočině rozběhl normální provoz a zdravotníci se snaží o nemožné – dohnat manko v dlouho odkládaných výkonech. Jako lékař jsem nikdy nezažil tak složitou situaci, kterou nyní řešíme při komunikaci s pacienty, kteří se oprávněně dožadují např. operace umělého kloubu. Je těžké jim vysvětlit, že mnozí z nich budou ještě nějaký čas na operaci čekat. Jak rádi bychom jim vyhověli okamžitě, ale není to možné.

Občas se snaží někteří politici i na stránkách krajských novin vyvolat v lidech pocit, že delší čekací doby jsou způsobené nedostatkem peněz ve zdravotnictví. Naprosto zodpovědně mohu říci, že tomu tak není.

Ano, nemocnice pociťují zvýšené náklady v souvislosti s inflací a nárůstem cen energií, ale to neznamená, že by jim chyběly peníze na zdravotní péči. Jen není možné nafouknout kapacity operačních sálů, jednotek intenzivní péče či rehabilitačních lůžek a hlavně – zdravotnický personál nenaklonujeme.

Naopak bych chtěl všem svým kolegům lékařům, sestřičkám a dalším zdravotníkům vyslovit hlubokou úctu a velké poděkování za to, jak zvládli pandemii COVID-19. A stejně tak jim patří dík za současné nasazení, kdy pracují na hranici svých sil s cílem co nejdříve ulevit pacientům a využít na maximum všechny kapacity našich nemocnic. Držím palce nám všem, aby se to dařilo i nadále!

 

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL),
poslanec a zastupitel Kraje Vysočina

 

Noviny Kraje Vysočina - 11/2022